2012 m. rugpjūčio 30 d., ketvirtadienis

Pirmasis sezono titulas iškeliavo į Madridą – pastebėjimai iš rungtynių


Trečiadienio naktį „Santiago Bernabeu“ stadiono šeimininkai sulaužė gana ilgą tradiciją ir sugebėjo nukauti „Barcelona“. Reikia pripažinti, kad „Los Blancos“ nusipelnė pergalės ir nuo pirmos iki paskutinės rungtynių minutės žaidė geriau. Buvo greitesni, drąsesni, taiklesni ir pan.


Taigi pastebėjimus pradėkime nuo čempionų – „Real“

1. Jose Mourinho – tenka nukelti kepurę ir pripažinti, „unikumas“ puikiai paruošė komandą atsakomosioms rungtynėms, pasirinko neparankią „Barcai“ taktiką, kuri veikė nuo pat pradžių. Pirmas 30-imt minučių „Barca“ buvo visiškai sukaustyta, sutrikusi ir pasimetusi, o baltieji aikštėje tiesiog skraidė. Taip užsivedusio ir dominuojančio „Real“ seniai neteko matyti.

2. Cristiano Ronaldo – neabejotinai, geriausias rungtynių futbolininkas – vien ko vertas Pique išdurtukas kulnu! Be to, portugalas iškart po Messi įvarčio paleido tokią bombą, kuri būtų į šipulius sudaužusi tiek V.Valdesą, tiek katalonų vartų virpstą. Kiekvieną kartą C.Ronaldo gavus kamuolį, „Barcos“ gerbėjams tekdavo žegnotis.

3. Gonzalo Higuainas – progų turėjo daugiau nei C.Ronaldo, tačiau išnaudoti sugebėjo tik vieną. Argentiniečiui reikėtų padirbėti ties atakų užbaigimu, nes po vakarykščių rungtynių jo vietą startinėje sudėtyje turbūt užims K.Benzema. Švaistyti tiek ir tokias progas aukščiausios klasės puolėjas tiesiog negali.

4. Gynyba – „Real“ gynyba veikė praktiškai be priekaištų. Pepe ir Sergio Ramosas pirmame kėlinyje visiškai paralyžiavo katalonų puolėjus, o Marcelo puikiais reidais ne kartą grasino katalonų vartams. Be to, Pepe atliko rezultatyvų perdavimą ir pats įmušė, tačiau teisėjas užfiksavo abejotiną pražangą. Pavargę Madrido gynėjai kiek atsipalaidavo antrame kėlinyje, tačiau liko nenubausti.

5. Mesutas Ozilas – po pirmų rungtynių daugelis sakė, kad vokiečiui neparankus gynybinis futbolas. Pradžioje buvo aktyvus, vėliau gana greitai pavargo. Grynai asmenine nuomone – Luka Modričius netruks užimti vokiečio vietos startinėje sudėtyje.

Kas vis dėlto turėtų neraminti? Po puikaus pirmo kėlinio ir antrojo pradžios, „Real“ saugų ir gynėjų žaidime jautėsi nuovargis, katalonai, žaisdami dešimtyje, turėjo tikrai neblogų progų pasižymėti. Vienas „Barcos“ įvartis būtų iš morengų atėmęs taurę ir iki to trūko nedaug. Krūva neišnaudotų progų ir rungtynių paskutinį pusvalandį atiduota kamuolio kontrolė „Barcai“ turėtų neraminti tiek J.Mourinho, tiek „Real“ gerbėjus.



„Barcelona“:

1. Victoras Valdesas. Viktorėlis žaidė kaip tikras Viktoras. Jei ne „Barcos“ vartų sargas – rezultatas galėjo būti 10:1. Jeigu po pirmo mačo buvo nusipelnęs silpno dvejeto, tai po antro – stipraus devyneto. Kodėl ne dešimtuko? Jei ne vaikiška klaida pirmose rungtynėse – Madride būtų buvę daug lengviau.

2. Adriano ir kiti. Kaip ir visa „Barcos“ gynyba – nusipelno dvejeto ir nedaugiau. Kiek kartų per pirmas trisdešimt minučių „Real“ puolėjai išbėgo vieni prieš vartus turbūt nesuskaičiuojama. Adriano, J.Mascherano ir G.Pique viena po kitos pralaiminėjo dvikovas su tiesioginiais konkurentais, palikdavo didelius plotus erdvės ir leido ten įkirtinėti Madrido puolėjams. Nusipelno mažiausiai mėnesį negaut algos.

3. Lionelis Messi. Baudos smūgis buvo tikrai aukščiausios klasės, tačiau be įvarčio turėjo vienintelę progą rungtynių pabaigoje ir jos neišnaudojo. Aikštės viduryje argentiniečiui tekdavo dažnai „leistis“ ypač žemai priimti kamuolį, o iškritus Adriano ir pakeitus Alexį priekyje liko tik Pedro. Aikštės vidurį spaudžiant „Real“, L.Messi nei pats sugebėdavo prasiveržti link baudos aikštelės, nei perdavimo buvo kur iškišti. Ir vis dėlto – pavojingų situacijų sukūrė.

4. Alexis Sanchezas. Neaišku, kodėl po pirmų rungtynių jis iš viso buvo startinėje sudėtyje, tačiau parungtyniavęs pusvalandį sėdo ant suolo. Jį pakeitęs nepatyręs gynėjas M.Montoya sugebėjo sukurti daugiau pavojaus, nei 30 mln. eurų kainavęs čilietis.

5. Tito Vilanova. Vis labiau aiškėja, kad T.Vilanovos „Barca“ nebus Pepo „Barca“. Jokiu būdu nesakau, kad bus blogesnė, tačiau šiose rungtynėse trenerio priimti sprendimai kelia daug klausimų. Kodėl rungtynes pradėjo Alexis? Kodėl C.Fabregasas ir D.Villa liko sėdėti ant suolo? Kodėl S.Busquetsas nepakeistas anksčiau?

Kas vis dėlto buvo gerai? Neblogai į žaidimą įsijungė Martinas Montoya. Nepatyręs gynėjas į aikštę žengė komandai labai sunkiu momentu, tačiau po kelių ne itin sėkmingų epizodų susiėmė ir netgi galėjo tapti mačo didvyriu. Auga naujasis D.Alvesas?

Neblogai atrodė ir J.Alba bei Xavi su A.Iniesta, o labiausiai džiugina vis gerėjanti Pedro forma. Puolėjas, likęs vienas, nepasimetė ir Madridui pridarė problemų. Tačiau už dvi neišnaudotas auksines progas kritikos vis dėlto nusipelnė.

Komanda nepasidavė iki pat pabaigos, o tas svarbiausia. Be to, „Barca“ po pralaimėjimo iš aikštės nepabėgo ir liko stebėti amžinų priešininkų triumfą – gražus gestas.

PRISIJUNK PRIE BLOGO SKAITYTOJŲ "FACEBOOK".

2012 m. rugpjūčio 28 d., antradienis

Kaip apie "Real" straipsnius rašo eurofootball.lt

Skaitomiausias ir turbūt seniausias (bent jau iš vis dar egzistuojančių) futbolo portalas Lietuvoje eurofootball.lt mėgsta Madrido "Real". Ypač šią komandą mėgsta svetainės grupės "Facebook" adminas ir tai niekam nėra paslaptis. Tačiau noriu "pasikabinėti" ne prie to - parodysiu kaip eurofootball.lt rašo/verčia straipsnį apie savo mylimą klubą.

Pirmadienį svetainėje pasirodė pranešimas apie Kaka ir Jose Mourinho konfliktą.


Straipsnis kaip straipsnis pagalvosit. Ot ir ne...

Atsiverčiame publikacijos originalą "el Pais" internetiniame puslapyje. (nukopijuojam jį į google translate ir verčiame į anglų kabą - taip Lietuvoj dirba daugelis žurnalistų, trust me)

Straipsnyje parašyta kiek daugiau apie misterio "Unikumo" charakterį ir bandymą atsikratyti Kaka. Brazilas teigia, kad J.Mourinho antipatiją jautė nuo pat sausio mėnesio. Be straipsnyje aprašyto pokalbio, Kaka sako, kad portugalas jam pasiūlė dvi galimybes: išvykti pagal nuomos sutartį į Braziliją arba persikelti į JAV.

"Jis nori mane ištremti į trečią futbolo pasaulio šalį", - tokia buvo Kaka reakcija. Anot futbolininko, J.Mourinho nesutiko Kaka išnuomoti "Milan", nors italai sutiko mokėti pusę saugo atlyginimo - tiek pat mokėti sutinka ir neįvardyti Brazilijos klubai.

J.Mourinho ne tik nusprendė išmesti iš komandos vieną geriausių pasaulio saugų, bet ir sugadinti jam karjerą? Nežinau ir, manau, nesužinosiu (neteisinu nei vieno, nei kito) Tačiau jei jau rašai, tai parašyk iki galo.

Kodėl eurofootball portalui straipsnį vertęs žurnalistas šito nepastebėjo ir apie gerąjį klubo trenerį blogų žodžių nerašė, manau, aišku kiekvienam.

Na o apie šį pirmadienio šedevrą su kreivomis nuošalės linijomis jau kalbėjo Rokas, nesikartosiu, tik pasiūlysiu paskaityti: http://blog.fcbarcelona.lt/?p=507

2012 m. rugpjūčio 24 d., penktadienis

T.Vilanova 1:0 J.Mourinho - mintys po pirmo "El Clasico"

A.Iniesta - neabejotinai, geriausias mačo žaidėjas. (AFP/Scanpix)

Ispanijos supertaurės pirmame mače "Barca" namie minimaliu skirtumu 3:2 palaužė Madrido "Real". Tai buvo pirmoji pergalė prieš amžinus priešus naujajam katalonų treneriui Tito Vilanova. Be to, "Barca" išlygino tarpusavio pergalių su "Real" skaičių. Dabar abi ekipos per visą istoriją yra laimėjusios po 87 kartus.

"Barcelona":

1. Victoras Valdesas. Katalonų vartininkas rungtynių pabaigoje padarė neatleistiną klaidą lygioje vietoje. Galima bandyti ginčytis, kad A.di Maria ten prasižengė, tačiau rezultato jau nebepakeisi. Tokia vartininko klaida jau antra per keletą pastarųjų "El Clasico",  V.Valdeso kritikai turės dar vieną argumentą diskusijoje "ar V.Valdesas yra "top class" vartininkas". Be to, V.Valdesas daugiau galėjo padaryti ir tada, kai buvo įmuštas pirmasis įvartis.


2. Andresas Iniesta. Tiesiog nepakartojamas pasirodymas: išprovokuotas 11 m. baudinys ir atliktas rezultatyvus perdavimas Xavi. Gaila tik, kad į vartus pats nemušė (jei gerai atsimenu), tačiau ir be to pasirodymas kone idealus. Varžovus A.Iniesta maudė kaip tiktai norėjo.  Neabejotinai - "Man of the mach".

3. Gerardas Pique. Pernai daug "grybų pripjovęs" gynėjas atrodo susiėmė ir šį sezoną pasiruošęs vėl džiuginti aukščiausios klasės žaidimu. Ne tik buvo nepajudinamas ramstis prie savų vartų, bet pavojingai pasijungdavo ir į komandos atakas.

4. Alexis Sanchezas. Kuo toliau, tuo labiau atrodo, kad pernai išleisti daugiau nei 20 mln. eurų eina perniek. Įsiminė tik dviem "daivais" baudos aikštelėje ir 11 m. baudinio maldavimais. Jei Davidas Villa ir Pedro susigrąžins (o atrodo, kad taip ir bus) senąsias formas, čiliečiui konkuruoti dėl vietos startinėje sudėtyje bus sunku.

5. Lionelis Messi. Galbūt "Barcos" gerbėjus mažasis argentinietis per daug išlepino, tačiau svaresnio jo indėlio trūko. Taip, įvartį pelnė, tačiau 11 m. baudiniu. Įsiminė neišnaudota puiki proga pirmojo kėlinio pradžioje ir baudos smūgiai į varžovų sieneles.

Labai sunku 100 proc. garantuoti, kad nuošalės nėra. Gaila, kad nėra vaizdo iš viršaus.

"Real"

1. Cristiano Ronaldo. Apart pelnyto įvarčio, neįsiminė daugiau niekuo. Kaip viename interviu sakė pats, puikiai matosi, kad portugalas dar labai toli savo geriausios tiek sportinės, tiek fizinės formos. Tačiau už pelnytą įvartį galima pagirti - proga išnaudota idealiai.


2. Angelis di Maria. Turbūt vienintelis nesutriko po trečio "Barcos" įvarčio ir "Real" parodė, kad kovoti reikia iki pat paskutinių minučių. Jo įvartis padovanojo Madrido klubui realias galimybes pakovoti dėl titulo, mat namuose užteks ir 1:0.

3. Fabio Coentrao. Po didžiulės sumos, išleisto už šį gynėją, net "Real" gerbėjai jau buvo suskubę jį nurašyti kaip niekam tikusį pirkinį. Šiose rungtynėse parodė, kad dar per anksti taip sakyti. Įsiminė dažni reidai kraštu link "Barcos" vartų bei bandymai aštrinti situaciją. Vienintelis "Real" žaidėjas, bent kiek išsikyręs pirmame kėlinyje, tačiau antrame nesugebėjo apsiginti nuo Pedro įvarčio.

4. Luka Modričius. Kroato "Real" reikia kaip oro - šiose rungtynėse tai puikiai matėsi. Xabi Alonso, Sami Khedira, Mesutas Ozilas - ar kas nors juos vakar matė. Visi trys žaidė blankiai (išskyrus M.Ozilo rezultatyvų perdavimą nuo kampinio gairelės), o aikštės vidurį "Real" pralaimėjo į vienus vartus. Kita vertus, gal būtų užtekę ir Kaka...

5. Karimas Benzema. Negalima sakyti, kad buvo nepastebimas, tačiau neturėjo nei vieno progos įvarčiui. Tačiau kalinti labiau reikėtų "Real"saugus, o ne patį prancūzą. Po keitimo pasirodęs Gonzalo Higuainas atrodė aktyvesnis, nors itin didelio pavojaus taip pat nesukūrė.

O gal Alexis ir nevaidino?
"Barcelona" žaidė geriau, kūribiškiau ir nusipelnė iškovoti pergalę. Jei ne V.Valdeso "kliurka", į "Santiago Bernabeu" katalonai važiuotų gana ramūs, tačiau dabar "Real" užteks 1:0 ir pirmas sezono trofėjus bus jų.

Žinoma, kuomet "Real" žaidė labiau gynybinį futbolą, tai ir išskirti asmeninius žaidėjų pasirodymus yra sunkiau, vis dėlto, geriausiu Madrido ekipos futbolininku rinkčiau A.di Maria. Vien už kovą iki pabaigos.

Smagiausia, kad "Camp Nou" nematėme teatro, į ką pastaruoju metu dažnai virsdavo "El Clasico". Abiejų komandų žaidėjai buvo gana ramūs, o ir apeliacijų į teisėją Ispanijos mastais beveik nebuvo.

Manau, Madride abiejų komandų sudėtis išvysime kiek pakitusias: "Real" į gynybą grįš Pepe, o priekyje turėtų nuo pirmų minučių žaisti G.Higuainas ir A.di Maria. "Barcelona" puolime turbūt nebus A.Sanchezo, gali būti, kad vartuose išvysime Jose Pinto.

Siūlau paskaityti tikrai puikią taktinę rungtynių analizę šiame bloge: http://tacticalterrier.blogspot.com/2012/08/barcelona-3-2-real-madrid-game-of-two.html

PRISIJUNK PRIE BLOGO SKAITYTOJŲ "FACEBOOK".

2012 m. rugpjūčio 23 d., ketvirtadienis

Kodėl E.Hazardas ir F.Lampardas negali žaisti kartu

E.Hazardas - neabejotinai geriausias abiejų "Chelsea" naujo sezono mačų žaidėjas. (zimbio.com)

Po pirmų dviejų Londono „Chelsea“ rungtynių „Premier“ lygoje ekipos aistruoliai gali džiaugtis iškovotomis pergalėmis. Bet ar galima džiaugtis komandos žaidimu? Anaiptol.


Nors pirma pergalė iškovota pakankamai lengvai, tačiau antrose rungtynėse teko nemažai pavargti. Teko nertis iš kailio prieš varganą „Reading“ ekipą, kuri „Stamford Bridge“ stadione sugebėjo kaip reikiant priešintis tituluotiems varžovams ir nemažai laiko pirmavo.

Per dvi rungtynes įmušti šešis įvarčius – tikrai geras rezultatas. Tačiau paskaičiuokime, kaip jie įmušti. Du – 11 metrų baudiniais, vienas – dėl vartininko klaidos (G.Cahillo įvartis „Reading“), vienas – iš neabejotinos nuošalės (F.Torreso įvartis „Reading“), dar vienas – dėl priešininkų neturėjimo, ko prarasti (B.Ivanovičiaus įvartis „Reading).

„Chelsea“ aistruoliai turėtų tiesiog bučiuoti kojas naujajam ekipos nariui iš Belgijos – Edenui Hazardui. Nors daugelis sakė, kad už futbolininką sumokėta per daug, tačiau saugas kol kas pateisina visus lūkesčius. Dvi rungtynės – du uždirbti 11 metrų baudiniai ir trys rezultatyvūs perdavimai.

Tačiau ne viskas slypi statistikoje. E.Hazardo kūrybiškumas, greitis ir veržlumas – kol kas vienintelis akį traukiantis dalykas visos komandos žaidime. Komandos, kuri pernai laimėjo UEFA čempionų lygą, o per vasarą be E.Hazardo įsigijusį Oscarą ir Marko Mariną. Nepaisant to, ji vis tiek stokoja kūrybingumo aikštės viduryje. Kartais atrodo, kad atlikti perdavimą pažemiui (ne kabinti virš varžovų galvų) moka tik E.Hazardas.

Neabejotinai gražiausias E.Hazardo žaidimo epizodas – nepagailėtas perdavimas B.Ivanovičiui paskutinėje rungtynių su „Reading“ atakoje. Nori nenori kyla klausimas – kaip tokioje situacijoje būtų pasielgęs Frankas Lampardas (su visa pagarba šiai klubo legendai). Tas pats F.Lampardas, kuris savo sąskaitoje jau turi du įvarčius, tačiau savo žaidimu komandai visiškai nepadeda. Priešingai – tempia atgal.

Atrodo, kad treneriui Roberto di Mateo teks apsispręsti: ir toliau daug laiko suteikti senajai gvardijai (kuri iš komandos išspyrė Andre Villas-Boasą), ar atrišti rankas jaunimui ir leisti mėgautis žaidimu.

Komandos žaidimui turi vadovauti ne F.Lampardas ir Johnas Terry, o E.Hazardas, Juanas Mata, Fernando Torresas, Davidas Luizas.

Nes F.Lampardo ir E.Hazardo žaidimo stilius tiesiog skiriasi, kardinaliai ir nesuderinamai.

Kas bus, jei po poros mėnesių E.Hazardui nusibos uždirbinėti F.Lampradui įvarčius ir šis pareikš norą 11 metrų baudinį mušti pats? Kad belgas gali taip padaryti, manau, klausimų neturėtų kilti. Galime prisiminti jo apsisprendimą, kurioje komandoje žaisti. Iš pradžių „Twitter“ rašė, kad žais vienur, po to kitur. Paskui pranešė, kad žais mėlynais, o ne raudonais marškinėliais ir t.t.

Taigi E.Hazardo charakteris nėra būtinai toks ramus, koks gali pasirodyti iš jo veido išraiškų žaidžiant. Net tada, kai priešininkų gynėjai jį griauna viena ataka po kitos. Griauna per ne lyg nesismulkindami. Per pirmas dvi rungtynes prieš jį prasižengta 8 kartus (whoscored.com duomenimis) – tai didžiausias skaičius komandoje po B.Ivanovičiaus (prieš jį prasižengta 4 kartus).

Kuomet E.Hazardas ir F.Lampardas aikštėje susiginčys, kas realizuos baudinį, R.di Mateo padaryti minėta sprendimą jau gali būti per vėlu. Tačiau kas atsitinka, kai F.Lamparas kelias rungtynes iš eilės praleidžia ant suolo, taip pat matėme.

Kaip neutraliam stebėtojui, išeitis man atrodo viena. Kad ir kaip skaudu būtų komandos gerbėjams, tačiau F.Lampardas "Chelsea" jau davė viską ir atėjo metas užleisti vietą kitiems.




PRISIJUNK PRIE BLOGO SKAITYTOJŲ "FACEBOOK".

2012 m. rugpjūčio 21 d., antradienis

Kas yra „False 9“ pozicija ir kaip ji veikia?

Geriausias pasaulio "False 9" vadinamas L. Messi. "Getty Images"

"False 9“ pozicijos pavadinimas kilo iš termino centro puolėjas (centre forward – CF.), kuris žaidžia atakos smaigalyje ir jam skiriami komandos draugų perdavimai. Jo tikslas – pelnyti įvartį (anglai jį vadina „Target man“, o puikūs tokio žaidėjo pavyzdžiai yra D. Drogba ar A. Carrolas). Šios pozicijos žaidėjas vadinamas devintuoju numeriu.





 „False 9“ (lietuviškai verčiamas „Netikras 9-asis numeris“ ar pan., tačiau patogumo dėlei naudosiu anglišką terminą) apibrėžimas ne viename futbolo tinklapyje sutinkamas vienodas: taisyklių nevaržomas puolėjas, kuris dažnai „nusileidžia“ giliai į saugų pozicijas. Pozicijos išradėju galime laikyti Francesco Totti, kuris taip žaidė „Roma“ ekipoje 2006/2007 m. sezone. Lionelis Messi taip rungtyniauti pradėjo „Barcelona“, kai 2008/2009 keitėsi pozicijomis su Samueliu Eto`o, o „Arsenal“ ekipoje tokią rolę 2009/2010 sezono pradžioje užėmė Robinas van Persie.

Truputis istorijos

„The Guardian“ žurnalistas Jonathanas Wilsonas, knygos „Inverting the Pyramid“ autorius (geriausia 2009 metų knyga apie futbolą), teigia, kad „False 9“ pozicijos užuomazgos aptinkamos dar trečiame dešimtmetyje Pietų Amerikoje. Ketvirtame dešimtmetyje taip žaidė austrai, o šeštajame – tais laikais dominavusi Vengrijos rinktinė. Vengrai „Wembley“ stadione Angliją 1953 m. sutriuškino 6:3, kitąmet – 7:1.

Pozicijos taikytoju šiandieninio futbolo praktikoje galime laikyti „Roma“ trenerį Luciano Spalletti, kurio vadovaujamą Italijos sostinės ekipą 2007 metais „išpjovė“ traumos. Neturėdamas pakankamai sveikų žaidėjų, L. Spalletti priekyje paliko vieną F. Totti. Tačiau legendinis italas nebuvo paliktas vienas pats laukti perdavimų, o užėmė vadinamą trequartista* vietą. Taip tradicinė „Roma“ 4-2-3-1 sistema buvo pakeista į 4-6-0 arba 4-5-1-0.

Kaip matome schemoje, Mirko Vucinicius, kuris bet kurioje pasaulio komandoje būtų žaidęs puolėjų, „Roma“ ekipoje tuo metu žaidė kairiame krašte. Į gilumą atsitraukus F. Totti, M. Vucinicius įkirsdavo į centrą. Net ir sugrįžus traumuotiems žaidėjams, F. Totti ir toliau žaidė „False 9“ pozicijoje, įmušė 26 įvarčius ir tapo rezultatyviausiu ne tik „Serie A“ futbolininku, bet ir laimėjo tų metų „Auksinį batelį“.

Ši žaidimo sistema parodė savo jėgą tų metų „Copa Italia“ finalo pirmose rungtynėse, kai „Roma“ tais metais „Serie A“ čempionais tapusį „Internazionale“ sutriuškino 6:2. Futbolo gerbėjai išvydo ir tokio žaidimo rizikingumą, kai „Roma“ UEFA čempionų lygos ketvirtfinalio antrame mače „Manchester United“ futbolininkų buvo sumindyta 1:7.

Nepaisant to, „False 9“ poziciją naudojo tiek patys „Manchester United“, tiek „Barcelona“, laimėję čempionų lygą po to sekusius du sezonus.

Mančesterio ekipa 2007/2008 metais laimėjo ir „Premier“ lygą, ir Čempionų lygą, naudodama Carlosą Tevezą „False 9“ pozicijoje. Argentinietis nežaidė taip kiekvienose rungtynėse, tačiau karts nuo karto „nusileisdavo“ žemiau taip sukurdamas priekyje daug vietos Wayne`ui Rooney ir Cristiano Ronaldo, kurie įkirsdavo iš kraštų.

Kitą sezoną tokią sistemą naudojo „Barca“ ir laimėjo tripletą („La Liga“, Ispanijos taurę ir ČL), o Čempionų lygos finalo pagrindinis akordas buvo L. Messi žaidimas „False 9“ pozicijoje. Tai visiškai sumaišė kortas Alexui Fergusonui, o „Barca“ finalą laimėjo dominuodama visas rungtynes.

Kaip veikia taktika su „False 9“?

„False 9“ pozicijos žaidėjo vieta yra visa priešininkų aikštės pusė. Jis gali būti tiek atakos smaigalyje mušantis į vartus, tiek aikštės viduryje ar prie vidurio linijos ir pradėti ataką. Dažniausiai toks žaidėjas žaidžia priekyje, tačiau „nusileidinėja“ į saugų pozicijas pasiimti kamuolį patys, o ne laukia komandos dragų perdavimų. Taip sukuriama erdvės kitiems komandos nariams. (taip žaisdamas L. Messi pernai pelnė 73 įvarčius ir atliko 29 rezultatyvius perdavimus).

Paprastas pavyzdys (dviejose schemose žemiau): „False 9“ „leidžiasi“ link aikštės centro linijos, tuo tarpu jį saugojantis gynėjas (CB) turi du pasirinkimus – likti savo vietoje taip palikdamas „False 9“ daug vietos aikštės viduryje arba „leistis“ kartu su juo. Gynėjui pasitraukus kartu su „False 9“, lieka skylė raudonosios ekipos gynyboje, kurią išnaudoja kitas puolėjas (FW – inside forward).



Jeigu jį uždengia dešinysis gynėjas (raudonas RB), skyle gali pasinaudoti puolančiosios komandos krašto gynėjas (dryžuotas LB). Be to, puolančioji komanda aikštės viduryje taip turi dar du centro saugus (CM), kurie taip pat gali kirsti link priešininkų baudos aikštelės. Taigi variantų tęsti ataką - daugybė.

„False 9“ prižiūrėti turinčiam gynėjui nepasitraukus iš gynybos linijos, „False 9“ lieka daug laisvės aikštės viduryje, tad priėmęs kamuolį jis gali pasileisti tiesiai į puolimą, įsibėgėjęs apeiti gynėją ir pelnyti įvartį pats arba atlikti perdavimą kitiems komandos nariams.

Idealus žaidėjas šiai pozicijai turi būti itin techniškas, greitas ir tuo pačiu kūrybingas. Jis turi mokėti smūgiuoti į vartus pats, tačiau ir gerai matyti aikštę bei atlikti perdavimus komandos draugams. Jis taip turi sugebėti „skaityti“ žaidimą bei būti itin gerai susižaidęs su komandos draugais.

Kodėl sunku sustabdyti „False 9“ žaidėją ir jo komandą?

Paimkime tradicinę ir visiems pabodusią taktiką 4-4-2 – sakykime, kad ją naudoja abi žaidžiančios ekipos. Tokiu atveju visi žino, kokius žaidėjus turi uždengti: du centro gynėjai dengia puolėjus, du centro saugai dengia vieni kitus ir taip toliau.

Kaip aprašyta aukščiau, vienam iš teorinių centro puolėjų (iš tikro „False 9“) pasitraukus „žemiau“, gynėjas turi pasirinkti, ką daryti. Toks pasirinkimas sugriauna visą šią sistemą ir besiginančios komandos žaidėjai dažnai pasimeta, gynyboje įsivyrauja chaosas. Tuo pasinaudoję puolančiosios ekipos saugai ir krašto puolėjai atsiduria smūgiui į vartus tinkamose situacijose.

Jei prieš tą pačią keturių gynėjų liniją žaidžia komanda, naudojanti taktiką 4-3-3 arba 4-2-3-1 bei turinti žaidėją, galinti žaisti „False 9“ pozicijoje, situacija tampa dar pavojingesnė. „False 9“ vėl „leidžiasi“ žemyn, o jį sekantis gynėjas palieka savo kolegas dar labiau izoliuotus. Likę gynėjai turi susitvarkyti su dviem puolėjais, galimai atakuojančiais krašto gynėjais (kaip pvz. Dani Alvesas „Barcelona“ ekipoje) arba saugais, kurie gali naudotis „False 9“ sukurta erdve.

Kodėl taip žaisti pavojinga arba kaip sustabdyti komandą su „False 9“?

Pirmiausia, norint naudoti „False 9“, reikia turėti žaidėją, kuris galėtų juo būti (koks tai žaidėjas – išvardyta aukščiau). Komanda turi būti itin gerai susižaidusi bei mokėti pasinaudoti mažiausiomis atsivėrusiomis skylėmis varžovų gynyboje. Perdavimus kartais tenka „prakišti“ per adatos skylutės pločio tarpelus, nes gynėjai greitai susivokia, kad padarė klaidą.

Antra, besiginanti komanda gali pastatyti dviaukštį autobusą – kaip tai praėjusiame Čempionų lygos pusfinalyje padarė „Chelsea“ ir nugalėjo „Barcelona“. Nepadėjo nei kamuolio kontrolė, nei L. Messi.

Trečia, net turint tinkamą „False 9“ pozicijos žaidėją, jam reikia pagalbos. F. Totti šalia savęs turėjo M. Vucinicių ir D. de Rossi, C. Tevezas – W. Rooney ir C. Ronaldo, L. Messi turi Davidą Villa ir Xavi. Be to, yra ir C. Fabregasas, kuris Europos čempionate demonstravo savą „False 9“ versiją.

Pepas Guardiola ir L. Messi „False 9“ pozicijai suteikė išskirtinę reikšmę

Pastaruosius ketverius metus „Barcelona“ apie save susikūrė didelę nenugalimumo aureolę, kiekvienas „Barcos“ kluptelėjimas vertinamas kaip sensacija. Kodėl? P. Guardiolos „Barca“ laimėjo viską, kas įmanoma ne todėl, kad naudojo L. Messi kaip „False 9“ pozicijos futbolininką, o todėl, kad L. Messi iš šios rolės išspaudė viską, ką galima. Kai kas netgi pradėjo naudoti terminą „Messi rolė“ (Messi role) taip pripažindami, kad šiuo metu futbole nėra tinkamesnio „False 9“ pozicijos žaidėjo.

L. Messi ne tik turi viską, ko reikia „False 9“ žaidėjui, visi reikalingi elementai argentiniečio arsenale yra nuglūdinti iki tobulumo. Be to, L. Messi šalia savęs turi Xavi, A. Iniesta, C. Fabregasa, D. Villa, S. Busquetsą ir kitus.

P. Guardiola visada naudojosi tais futbolininkais, kurie gali žaisti bet kurioje pozicijoje – tai suteikė „False 9“ rolės žaidėju dar didesnę laisvę. Pažiūrėjus „Barcos“ žaidimo ištraukas, galima matyti daugybę epizodų, kai „False 9“ pozicijos žaidėjo naudojimas atneša neabejotinai puikių rezultatų. Kodėl jiems taip sekasi – jau kiek kita tema.

Išvados

Kad ir kada būtų atsiradusi „False 9“ pozicija, ji stipriai pakeitė šiandieninį futbolą. Galima mėgti, galima nemėgti „Barcos“, tačiau reikia pripažinti, kad „False 9“ itin tinka jos „tiki-takai“, o žaidimas patraukia akį ir taip šiuo metu daugiau niekas nežaidžia. Kartais „False 9“ naudojimas gali atrodyti ir itin nuobodus – kaip buvo šiame Europos čempionate su Ispanijos rinktine (C. Fabregasui reikėjo laiko apsiprasti su tokia role) – tačiau šiandieniniame futbole tinkamai išnaudojamas tokios pozicijos žaidėjas gali būti raktas į pergales.


* trequartista – terminas, naudojamas apibūdinti žaidėjui, kuris rungtyniauja aikštės centre, tarp priešininkų gynybos ir atakos linijų.

Trequartista














Šaltiniai:

- http://www.zonalmarking.net/2010/03/05/teams-of-the-decade-5-roma-2007/
- http://www.zonalmarking.net/2011/05/25/champions-league-final-2009/
- http://www.zonalmarking.net/glossary/
- http://tacticalterrier.blogspot.com/2012/06/false-9s-explained.html
- http://www.guardian.co.uk/sport/blog/2009/oct/27/the-question-false-nines-jonathan-wilson
- http://bleacherreport.com/articles/1249718-evolution-of-the-false-9-how-barcelona-and-leo-messi-made-the-position-famous
- http://false9.blogspot.com/2011/07/what-is-false-9.html
- http://allasfcb.blogspot.com/2012/07/2-false-9.html

Video pavyzdžiai:





Publikuota 15min.lt.


PRISIJUNK PRIE BLOGO SKAITYTOJŲ "FACEBOOK".

2012 m. rugpjūčio 20 d., pirmadienis

Pirmos Prancūzijos čempionato savaitės: dvi „PSG“ lygiosios, 11 raudonų kortelių, dingusi elektra ir atsigaivinimo pertraukėlės



Iš penkių stipriausių Europos futbolo lygų anksčiausiai startavo Prancūzijos („Ligue 1“) futbolo čempionatas. Šį savaitgalį baigėsi jau antrasis pirmenybių turas, o didelių ambicijų prieš sezoną nestokojusi ir dešimtis milijonų eurų į šalis švaisčiusi „Paris Saint-Germain“ ekipa per dvejas rungtynes sukrapštė vos du taškus.

Nors daugelis futbolo analitikų prognozavo, kad „PSG“ Prancūzijos čempionų titulą laimės be konkurencijos, tačiau Carlo Ancelotti vyrai kol kas pademonstravo tik blankų žaidimą, nesusikalbėjimą aikštėje ir ne itin gerą drausmę.

Antrose rungtynėse prieš „AC Ajaccio“ klubą raudoną kortelę užsidirbo Paryžiaus klubo saugas Ezequielis Lavezzi, o mačui einant į pabaigą į tribūnas pasiųstas ir italas C. Ancelotti.

Drausmingumu, tiesą sakant, per pirmus du turus nepasižymėjo ir kiti Prancūzijos klubai. Per dvidešimt pirmų dviejų turų rungtynių Prancūzijos pirmenybėse parodyta net 11 raudonų kortelių (neįskaitant C. Ancelotti diskvalifikacijos).

Geriausiai kol kas sekasi keturiems klubams – „Olympique Lyonnais“, „Olympique de Marseille“, „SC Bastia“ ir „Bordeaux“ – iškovojusiems abi pergales.

Tačiau kol kas įdomiausios rungtynės vyko sekmadienio vakarą, kuriose žaidė „PSG“ ir „AC Ajaccio“ ekipos. Tiesą, įvarčių įmušta nebuvo, tačiau mačas išsiskyrė futbole retai pasitaikančiais nesklandumais.

Futbolininkams net du kartus teko prašyti pertraukėlių. Korsikos saloje tvyrant nepakeliamam karščiui rungtynių dalyviai turėjo atsigaivinti vandeniu. Dėl šių pertraukų teisėjas pridėjo net 5 minutes papildomo laiko – tai turbūt nebuvo numatyta sutartyje su elektrą tiekiančia bendrove. Paskutinėmis mačo akimirkomis stadione dingo elektra, tad rungtynės dar prasitęsė.

Į aikštę futbolininkai grįžo po maždaug 15 minučių, tačiau tik tam, kad po kelių akimirkų teisėjas paskelbtų oficialią rungtynių pabaigą.

Antrojo „Ligue 1“ turo rezultatai:

„ Lille LOSC Metropole“ 1:1 „AS Nancy-Loraine“

„Olympique Lyonnais“ 4:1 „ESTAC Troyes“

„FC Lorient“ 2:1 „Montpellier HSC“

„SC Bastia“ 2:1 „Stade de Rems“

„Stade Brestois 29“ 1:0 „Evian Thonon Gaillard“

„Toulouse FC“ 2:1 „AS Saint-Etienne“

„Valenciennes FC“ 0:0 „OGC Nice“

„Bordeaux“ 1:0 „Stade Rennais FC“

„Olympique de Marseille“ 2:0 „FC Sochaux“

„AC Ajaccio“ 0:0 „Paris Saint-Germain“

Rungtynių video:

Kodėl Belgijos rinktinė per keletą ateinančių metų įsiverš į Europos elitą?


Mažai kas abejoja, kad dabartinė Belgijos rinktinė per keletą metų turėtų tapti viena stipresnių jėgų Europos futbole. Kodėl taip kalbama apie rinktinę, kuri nepateko į pastaruosius trejus Europos ir dvejus pasaulio čempionatus? Šalį džiugina naujai užaugusi ir vis dar auganti jaunų futbolininkų karta, kuri pasiruošusi grąžinti savo šalies futbolą į auksinius 8-9 dešimtmečio laikus.

Tada Europos čempionate Belgija užėmė trečią (1972) ir antrą vietą (1980), o pasaulio čempionate buvo patekusi į ketvertuką (1986).

Atrankos į „Euro 2012“ A grupėje belgai liko treti po Vokietijos ir Turkijos, tačiau viena kita pergalė būtų atvėrusi jiems duris į Europos čempionatą be papildomų rungtynių. Dabar „Rode Duivels“ kovos dėl patekimo į pasaulio čempionatą, o jų varžovės atrankos A grupėje bus Serbija, Kroatija, Makedonija, Škotija ir Velsas. Varžovai tikrai įveikiami, tad šalis tikisi vėl prasimušti į pajėgiausią tarptautinį futbolo turnyrą.

Futbolininkai, kurie rinktinėje žibės ateityje:

Thibaut Courtois (Vartininkas, 20 metų). Žaidžia – Madrido „Atletico“ (pagal nuomos sutartį iš „Chelsea“).
Dviejų metrų ūgio atletiškas jaunuolis „Chelsea“ dėmesį patraukė pernai, o pasirašęs kontraktą nuomos teisėmis išvyko į Madridą. „Atletico“ ekipoje dvidešimtmetis įrodė esantis itin patikimas vartininkas – praėjusį sezoną „La Liga“ pirmenybėse belgas išlaikė tuščius vartus 15-oje, o UEFA „Europos lygoje“ 8-iose  rungtynėse.

Petrui Cechui jau 30-imt, tad T.Courtoisas netruks užimti pagrindinę „Chelsea“ vartų sargo vietą, o konkurencija dėl vietos rinktinėje dar greitesniam tobulėjimui tikrai nepakenks.

Kevin de Bruyne (Atakuojantis saugas/krašto puolėjas, 21 metai). Žaidžia – Brėmeno „Werder“ (pagal nuomos sutartį iš „Chelsea“).

Praėjusį sezoną Londono klubas saugą įsigijo iš belgų „Genk“ ekipos ir pagal nuomos sutartį iškart grąžino į buvusią ekipą. Joje 21-erių futbolininkas per pastaruosius dvejus sezonus pelnė 14 įvarčių ir atliko 32 rezultatyvius perdavimus.

Futbolininkas mėgsta žaisti krašte ir gali vienodai puikiai smūgiuoti tiek dešine, tiek kaire koja. Nors nei „Chelsea“, nei rinktinėje į startinį vienuoliktuką jis ir neprasimušė, tačiau per keletą ateinančių sezonų K. de Bruyne`as dabartiniams saugams jis sudarys rimtą konkurenciją.

Romelu Lukaku (Puolėjas, 19 metų). Žaidžia – „West Bromwich Albion“ (pagal nuomos sutartį iš „Chelsea“).

Atrodo, kad „Chelsea“ nė kiek ne mažiau žavisi jaunąja belgų karta – už aštuoniolikmetį puolėją R. Abramovičius pernai paklojo 20 mln. eurų. 190 cm ūgio puolėjas jau dabar vadinamas naujuoju Didieru Drogba, o kai pastarasis išvyko į Kiniją, R. Lukaku turi puikią galimybę įrodyti, kad palyginimai ne iš piršto laužti.

Puolėjas turi visus reikalingus duomenis, kad puikiai žaistų „Premier“ lygoje, o žaidimas gana silpnoje ekipoje gali tapti karjeros lūžiu.

Axel Witsel (atakuojantis saugas, 23 metai). Žaidžia – Lisabonos „Benfica“.

Vienas tų futbolininkų, kurio indėlis statistikos protokoluose atsispindi mažiau. Portugalijos ekipoje belgas neįmušė daug įvarčių ir neatliko daug rezultatyvių perdavimų, tačiau jau dabar yra vienas geidžiamiausių Europos saugų. Gal ir gerai, kad „Benfica“ prašo 30 mln. eurų – būnant tik 23 metų nėra būtina keltis į pačius stipriausius klubus, nes Portugalijoje A. Witselis turi visas galimybes toliau tobulėti.

Labiausiai vertinamas saugo žaidimo organizavimas ir sugebėjimas palaikyti kamuolį kai to labiausiai reikia. Jis nėra tikras vadinamasis „holding midfielder“, nes mėgsta pasijungti į komandos atakas, o dažnai jas pradeda puikiais trumpais perdavimais aikštės viduryje.

Toby Alderweireld (centro/dešinysis gynėjas, 23 metai). Žaidžia – Amsterdamo „Ajax“.

Vienas svarbiausių Amsterdamo ekipos gynėjų, gana dažnai nuginkluojantis priešininkų ekipos vartininkus. Jis mėgsta žaisti su kamuoliu, tačiau jam nepasisekė, kad nacionalinėje ekipoje yra tiek daug aukščiausios klasės gynėjų. Už rinktinę belgas žaidė nedaug rungtynių, o rimtas tik vienerias.

Futbolininkai, kurie jau dabar užima svarbią vietą tiek rinktinėje, tiek savo klubuose.

Simon Mignolet (24 metai, „Sunderland“). Pagrindinis „Sunderland“ klubo vartininkas, „Premier“ lygoje sužaidęs jau virš 50 rungtynių. Šis taip pat jaunas vartininkas sudarys rimtą konkurenciją T. Courtoisui dėl vietos tarp virpstų.

Vincent Company (26 metai, „Manchester City“). Geriausias praėjusio sezono „Premier“ lygos ir vienas geriausių pasaulio centro gynėjų. Jei ne jis, kažin ar arabų šeichų klubas būtų užsidėjęs Anglijos karūną.

Thomas Vermaelen (26 metai, „Londono „Arsenal“). Dar vienas jaunas, tačiau jau daug įrodęs gynėjas, vadinamas vienu geriausių Arsene`o Wengero pirkinių per pastaruosius keletą metų. Tvirtas rinktinės ir klubo ramstis.

Jan Vertonghen (25 metai, „Tottenham Hotpur“). Dar vienas gynėjas, itin dažnai įmušantis į vartus. „Ajax“ ekipai pernai pelnė net 10 įvarčių, o šiemet persikėlė į Angliją.

Dries Mertens (25 metai, „PSV Eindhoven“). Jaunas, tačiau puikią uoslę įvarčiams turintis saugas. Per 33 rungtynes Belgijos ekipoje pernai D. Mertensas kamuolį į vartus pasiuntė net 21 kartą. Jis jau dabar yra rinktinės pagrindinės sudėties futbolininkas.

Marouane Fellaini (24 metai, Liverpulio „Everton“). 194 cm ūgio atraminis saugas yra vadinamas vienu fiziškai stipriausiu „Premier“ lygos futbolininkų, praktiškai neįveikiamas vienas prieš vieną. Nors į vartus įmuša rečiau nei kai kurie gynėjai, tačiau aikštės viduryje jis nepakeičiamas.

Eden Hazard (21 metai, Londono „Chelsea“). Londono klubas už šį saugą neseniai sumokėjo apie 40 mln. eurų, o jau pirmose sezono rungtynėse E. Hazardas įrodė, kad ne veltui. Greitas, techniškas, puikiai valdantis kamuolį – šios savybės belgui padėtų žaisti bet kur, tačiau jis pasirinko „Premier“ lygą. Jis gali pakeisti rungtynių eigą per keletą minučių, tad taps pagrindiniu Belgijos rinktinės vedliu į pergales.

Moussa Dembele (25 metai, Londono „Fulham“). Staigus, universalus, tačiau fiziškai stiprus futbolininkas, dažniausiai žaidžiantis aikštės viduryje. Jis gali užimti ir centro ir atakuojančio saugo poziciją bei dažnai pasijungti į ekipos atakas. Visą vasarą M. Dembele pavardė figūruoja galimų persikėlimų ganduose, o rimčiausi gandai sklido ties galimu perėjimu į „Manchester United“.

Kaip matome, praktiškai visi pajėgiausi Belgijos futbolininkai rungtyniauja „Premier“ lygoje, kuri vadinama stipriausia pasaulyje. Be to, visi jie dar nėra peržengę 27 metų amžiaus žymos, tačiau jau turi daug patirties svarbiose ir konkurencingose rungtynėse. Visa tai leidžia teigti, kad jei ne 2014 metų pasaulio, tai bent 2016 Europos čempionate ši belgų karta gali nuskriausti ne vieną favoritą.

Užtenka pažiūrėti į tikrai tvirtą gynybos liniją, puikius ir kūrybingus saugus bei augantį naują D. Drogba. Nepamirškime, kad rinktinėje yra ir kitų, vyresnių futbolininkų, kurių patirtis tik padės tobulėti šiems talentams.

PRISIJUNK PRIE BLOGO SKAITYTOJŲ "FACEBOOK".

2012 m. rugpjūčio 14 d., antradienis

Vasaros transferų langas - geriausių taikinių dešimtukas

Vasara, o su ja kartu ir futbolininkų perėjimo langas, jau eina į pabaigą. Iš penkių stipriausių futbolo lygų jau startavo prancūzai, netrukus pirmąjį 2012/2013 m. sezono turą žais ir anglai, ispanai bei kiti. Kol kritikai ir mėgėjai bando įvertinti, kas jau padaryta - pabandysiu aprašyta, ką dar būtų galima padaryti. Po gana aktyvaus transferų laikotarpio liepą, kai itin gausiai apsipirkinėjo "Chelsea" ir "PSG", šiuo metu vakarų fronte nieko naujo


Tačiau dar liko ne vienas futbolininkas, apie kurio perėjimą yra kalbama daug ir dažnai, tačiau komanda dar nepakeista. Sudariau geriausių tokių futbolininkų dešimtuką.

Kaká, Madrido "Real", kaina - 30 mln. eurų.*

Vienu metu tikimybė, kad brazilas paliks "Real" atrodė šimtaprocentinė, tačiau po puikaus tarpsezonio, be to, įstrigus Luka Modričiaus sandėriui, Kaka, atrodo, liks Madride. Saugą jau užstojo ir ekipos treneris Jose Mourinho. Anot portugalo, jis yra nieko prieš, jei Kaką pasiliks.

Kur jis galėtų traukti? Nebent atgal į "Milan", tačiau brazilas nenori mažintis algos, o "Real" nenori apsikvailinti: ispanams jis kainavo kone 70 mln. eurų, o dabar neparduotų nė už pusę tiek.

Neymar, "Santos", kaina - mažiausiai 40 mln. eurų.

Apie šį futbolininką jau rašiau anksčiau. Baigėsi olimpinės žaidynės, baigėsi ir Neymaro perėjimo saga. Dvidešimtmetis puolėjas olimpiadoje dar karta parodė tai, ką visi žino - talentas veržiasi per kraštus, savo amžiuje gal ir geriausias, bet išmokti reikia dar labai daug. Tai parodo ir iškovotas tik sidabras, ir ne visada užtikrintas žaidimas.


Neymaras atrodo protingas ir į Europa strimgalviais nelekia. Rimčiausiai domisi "Barcelona" ir "Real", tačiau pats puolėjas ne kartą išreiškė prielankumą katalonams. Tačiau pagalį į ratus bet kada pasiruošę įkišti "PSG". Netikite - paskaitykite apie Lucasą Moura.

Hulk, "Porto", kaina - apie 37 mln. eurų.

Puolėjui jau 26-eri, tad keltis į top klasės klubą būtų pats metas. Visai neseniai futbolininkas interviu teigė, kad norėtų keltis į Angliją, o "Premier" lygoje propaguojamas futbolas jam atrodo priimtiniausias.

Kalbant apie Hulką, iki šiol visada minėta "Chelsea", tačiau anglai jau išleido kone 100 mln. eurų, o už brazilą gali tekti sumokėti dar bent pusę tiek. Nors šimto milijonų, kaip teigė "porto" prezidentas, tikrai nereikės, tačiau pirkinys didžiulis.


Leandro Damião, "Internacional", kaina - apie 25 mln. eurų.

Dar vienas brazilas, dar vienas 2012 metų olimpinės rinktinės narys. Tapo rezultatyviausiu turnyro futbolininku, o ramiu, protingu ir brandžiu žaidimu kiek užgožė patį Neymarą. Puolėjui jau 23-eji, tad laikas keltis į Europą.


Tvirtai sudėtas 187 cm ūgio puolėjas puikiai tiktų Anglijos futbolui, tad nenuostabu, kad juo domisi "Tottenham Hotspur". Tačiau apie itin rimtas kalbas žiniasklaida nepraneša, o daugiau klubų taip pat didelio susidomėjimo nerodo.

Giuseppe Rossi, "Villarreal", kaina - apie 20 mln. eurų.

Praėjusį sezoną dėl traumų už submarinus sužaidė tik 14 rungtynių ir į aikštę grįš dar negreit. Nepaisant to, futbolininkas norėtų palikti Ispanijos klubą, o ne vienas klubas norėtų įsigyti italą. Tiesą sakant, antrasis Ispanijos divizionas tokio pajėgumo puolėjui tikrai ne vieta.


Šviežiausias pirkėjas - "Milan", taip pat minimas "Tottenham Hotspur".

Fernando Llorente, Bilbao "Athletic", kaina - apie 25 mln. eurų.

Prieš kelias dienas oficialiai patvirtinta, kad 27-erių metų puolėjas nepratęs dar metus galiosiančios sutarties ir norėtų persikelti kitur. Prie galingojo ispano pirkėjai rikiuojasi jau antrus metus - minėta "Barcelona", "Manchester City" ir kt.

Šiuo metu garsiausiai kalbama apie persikėlimą į Turino "Juventus", mat Italijos čempionai ieško, tačiau niekaip neranda, aukščiausios klasės puolėjo. 


Daniel Agger, "Liverpool", kaina - apie 15 mln. eurų.

Nors danas žiniasklaidai kalba, kad nori likti Liverpulyje, tačiau smarkiai atsinaujinantis klubas būtų nieko prieš gynėjo pardavimą. Žinoma, už sąžiningą kainą. 27-erių metų aukštas ir tvirtai sudėtas gynėjas nepamaišytų jokiai ekipai, o praėjusį sezoną jis buvo vienas didžiausių "Liverpool" gelbėtojų. Jei ne tvirta gynyba, galbūt legendinio klubo nematytumėme net dešimtuke.


Kiek anksčiau kaip potenciali pirkėja minėta "Barcelona", tačiau pastaruoju metu garsiausiai skamba "Manchester City" pavadinimas. Anglijos čempionų ekipai gynėjas tikrai nepamaišytų, o Roberto Mancini, savo ruožtu, pyksta už tuščią vasarą.

Javi Martínez, Bilbao "Athletic", kaina - ne mažiau 40 mln. eurų.

Šis aukštas, fiziškai stiprus, tačiau techniškas atraminis saugas vasaros pradžioje minėtas kaip pagrindinis "Barcelona" taikinys. Tačiau baskai užsispyrę baksnoja į žaidėjo kontrakte įrašytą 40 mln. eurų išpirką ir nė nesiruošia vieno svarbiausių futbolininkų atiduoti pigiau.


"Barcos" susidomėjimui kiek priblėsus, žiniasklaidoje buvo klabėta ir apie galimą persikėlimą į "Manchester City" ar Miuncheno "Bayern". Bet mokėti tokios sumos už palyginti jauną, tačiau dar nelabai ką įrodžiusį futbolininką, atrodo, negali net arabų šeichai. Realiausia, kad baskas klubą pakeis ne anksčiau kaip kitąmet.

Robin van Persie, "Arsenal", kaina - apie 45 mln. eurų

Didžiausią triukšmą dar nesibaigus sezonui kėlusi prekė nepratęsė sutarties su Londono klubu ir pareiškė norą persikelti į ekipą, kuri turi galimybę laimėti nors vieną tituliuką. Žinoma, iškart išsirikiavo pirkėjų eilė, tačiau Arsene`as Wengeras kol kas atbaidė visus.

"Manchester City" puolėjų turi per akis, "Juventus" kaina pasirodė per didelė, tad pastaruoju metu žiniasklaida kalba apie vienintelę galimybę - "Manchester United". Neoficialiai olandą į Mančesterį kvietė ir Wayne`as Rooney, tačiau buvo ir kalbų, kad po "Arsenal" piniginės pakratymo (įsigytas L. Podolski, O.  Giroudas, S. Cazorla), R. van Persie ima persigalvoti.


Luka Modrić, "Tottenham Hotspur", kaina - apie 46 mln. eurų.

Antra didžiausia vasaros muilo opera (P.S. tas pats buvo ir pernai) - J. Mourinho prireikė dar vieno saugo, o L. Mordičius nori žaisti UEFA čempionų lygoje. Kroatas jau buvo nusprendęs nebesitreniruoti su komanda, tačiau po to kai "Real" buvo atbaidytas dėl itin didelio perėjimo mokesčio (o gal pamatė, kad Kaka dar nėra blogesnis), saugui teko atgailauti.


Vienintelis pirkėjas - "Real" - siūlė ir tiesioginį pirkimą, ir mainus (N. Sahinas + R. Carvalho) su pinigais, tačiau anglų kol kas niekas nepatenkino. Kiek naudos komandai gali duoti akivaizdžiai nenorintis likti futbolininkas, diskutuotina, tačiau kol kas kroatas - "Tottenham Hotspur" žaidėjas.

Kitos paminėjimo vertos prekės (skliaustuose - realiausias pirkėjas/nuomininkas): Alex Song, "Arsenal" (Barcelona), Nuri Sahin, "Real" (Arsenal - nuoma), Nigel de Jong, "Manchester City" (Inter), Yann M`Villa, "Rennes" (Arsenal, Tottenham), Victor Moses, "Wigan" (Chelsea), Joao Moutinho, "Porto" (Real), Cesar Azpilicueta, "Marseille" (Chelsea), Maicon, "Inter" (Real).

* žaidėjų kainos pateiktos pagal trasnfermarkt.co.uk

PRISIJUNK PRIE BLOGO SKAITYTOJŲ "FACEBOOK".

2012 m. rugpjūčio 9 d., ketvirtadienis

Prisijunk prie blogo skaitytojų "Facebook"


Kadangi nuo blogo gyvavimo pradžios (apytikriai dvi savaites) čia jau lankytasi virš 2000 kartų, nusprendžiau įkurti grupę socialiniame tinkle "Facebook".


Prisijungti galite paspaudę čia.

Klausiate, kas iš to? "Facebook" skelbsiu apie naujausių straipsnių atsiradimą, tad nebereikės kasdien tikrinti blogo ir viltis, kad rasite kažką naujo. Kai tik parašysiu naują straipsnį - apie tai iškart sužinosite.

Be to, "Facebook" žadu karts nuo karto skelbti ir mažiau svarbias naujienas/įdomybes, kurios iki blogo įrašų "netempia". Apie tai, kad komentavimas "Facebook" yra žymiai patogesnis, manau, pasakoti neriekia.

Tad spauskite nuorodą, junkitės prie gerbėjų "Facebooke" ir dalinkitės savo mintimis, pastabomis ir komentarais apie šį blogą. Kritika - paskata tobulėti.

2012 m. rugpjūčio 7 d., antradienis

UEFA „Financial Fair Play“ taisyklės – kas tai ir su kuo valgoma?


Ar UEFA taisyklės išspręs vis didėjančią pinigų įtakos futbolui problemą? (financialfairplay.co.uk)

UEFA vykdomasis komitetas 2009 metų rugsėjį pristatė naujus finansinius reikalavimus Europos klubams, pavadinimu „Financial Fair Play“ (trumpiau – FFP). Šių taisyklių esmė – klubai negalės išleisti daugiau pinigų nei uždirba. Tai turėjo ne šiaip sau išgąsdinti tokius klubus kaip „Manchester City“ ar „Paris Saint Germain“, kurių besaikis išlaidavimas ne vieną futbolo aistruolį priverčia kalbėti apie nesąžiningą konkurenciją, iškreiptą rinką ir panašius dalykus.


Pabandykime panagrinėti, kas yra šios taisyklės ir ką jos duos šiandieniniam futbolui.

Tai yra daugiausiai verstinis trumpas FFP esminių punktų paaiškinimas. Prie kai kurių mano verstų terminų skliaustuose palikau originalius angliškus terminus, kad būtų aiškiau.

FFP tikslai

·         - Sudrausminti klubų finansinę politiką ir padaryti ją racionalesne
·         - Stabdyti atlyginimų ir perėjimų mokesčių didėjimą ir sumažinti infliacijos efektus
·         - Paskatinti klubus neviršyti savo pajamų
·         - Paskatinti didesnes klubų investicijas į jaunimo sektorių ir infrastruktūrą
·         - Apsaugoti, kad Europos futbolas ir ateityje būtų gyvybingas 
·         - Užtikrinti, kad klubai laiku vykdytų savo įsipareigojimus

Šie tikslai keliami oficialiame UEFA puslapyje bei FFP taisyklių dokumentuose.

Kaip tai veiks?

Taisyklių esmė: UEFA prižiūrės, kad visi į Europos turnyrus kandidatuojantys futbolo klubai neišleistų daugiau pinigų nei uždirba. Bus žiūrima į bendrą trijų sezonų rezultatą, išskyrus praėjusį (2011/2012) ir ateinantį (2012/2013) metų sezonus. Jei klubas neatitiks FFP reikalavimų, jam bus nesuteikta licencija žaisti Europos turnyruose – UEFA čempionų lygoje („Champions league“) ir Europos lygoje (Europa league).

Į FFP ataskaitas įskaičiuotinos pajamos
Įskaičiuotinos išlaidos
Išlaidos, kurios FFP įtakos neturės
Pajamos už bilietus
Pardavimo išlaidos
Išlaidos, patiriamos dėl ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo (stadiono, treniruočių bazių etc.)
Pajamos iš TV transliacijų
Išmokos darbuotojams (algos etc.)
Išlaidos/amortizacija dėl ilgalaikio nematerialiojo turto nusidėvėjimo, išskyrus išlaidas žaidėjų registracijai (prestižo, prekės ženklo vertės sumažėjimas etc.)
Rėmimas ir reklama
Kitos klubo veiklos išlaidos
Išlaidos, patirtos vystant jaunimą (bet kurio amžiaus jaunimo komandos)
Komercinė veikla
Žaidėjų kainų ir atlyginimų amortizacija
Išlaidos, patirtos plečiant klubo bendruomenę (aistruolių klubai etc.)
Kitos klubo veiklos pajamos
Dividendai
Išlaidos, skirtos ilgalaikio materialiojo turto statybai
Pelnas/pajamos iš žaidėjų registracijos

Tam tikros išlaidos iš ne su futbolu susijusių operacijų
Perteklinės pajamos iš ilgalaikio materialiojo turto perleidimo

Išlaidos mokesčiams




Kaip matome lentelėje, FFP jau veikia ir kito sezono pabaigoje pamatysime pirmuosius rezultatus.

Klubo stebėjimo periodas (Monitoring Period) susidės iš trijų (išskyrus pirmąjį) atskirų dalių – metų/sezonų. Jie vadinsis atskaitiniais periodais (Reporting Periods): einamieji metai vadinsis T, o dveji praėję – T-1 ir T-2.

Nors lentelėje matome, kad maksimalus leidžiamas deficitas 2014/2015 metų pradžioje bus 45 mln. eurai trijų metų laikotarpiui. Tačiau iš tikro vieno stebėjimo periodo (Monitoring period) deficitas negalės būti didesnis nei 5 mln. eurų. Maksimalų leidžiamą deficitą (Break Even Deficit) klubas galės turėti tik tuo atveju, jei klubo savininkas ar akcininkai sutiks investuoti papildomo turto (Equity). Jei savininkai/akcininkai to daryti nesutinka, o klubo deficitas viršija 5 mln. eurų – lauks baudos. Maksimali leidžiama investuoti papildoma suma – 45 mln. eurai pirmuose dviejuose stebėjimo perioduose ir 30 mln. eurų trijuose paskutiniuose.

Pavyzdys: Klubas 2012/2013, 2013/2014 ir 2014/2015 stebėjimo periode (violetinė spalva) turi didelį minusą, kuris prasilenkia su leidžiamais 5 mln. eurų. Klubo savininkas(ai) pagal taisykles gali įnešti iki 30 mln. eurų bet kuriais atskaitiniais metais. Tačiau 2013/2014 m. įnešus 30 mln. eurų, o klubui kitu stebėjimo periodu (žalia spalva) ir vėl turint deficitą, įnešti papildomai pinigų nebebus galima (nes į žalią periodą taip pat įeina 13/14 m.). Kitą kartą įnešti papildomo turto bus galima tik raudona spalva pažymėtame stebėjimo periode.

FFP galiojimo pradžioje 5 mln. eurų limitas galės būti viršytas be baudų jei UEFA matys, kad klubo deficitas kasmet vis mažėja. Taip pat jei klubas parodys, kad didžiąją deficito dalį sudaro žaidėjų, pirktų iki 2010 m. liepos 1 d. atlyginimai.

Vėlesni reikalavimai bei maksimalaus leidžiamo deficito dydis dar nėra paskelbtas, tačiau beveik neabejojama, kad bėgant metams ir jei taisyklės pasiteisins, UEFA reikalavimus griežtins.

Amortizacija – žaidėjo perpirkimo kaina (kurią klubas moka pirkdamas futbolininką iš kitos komandos) skaičiuosis ne einamajam sezonui, o viso jo kontrakto metu. Pavyzdžiui, išlaidos už žaidėją, kurio kaina 50 mln. eurų, o kontrakto trukmė penkeri metai, skaičiuosis penkerių metų laikotarpyje po 10 mln. eurų metams. Žaidėjo kontraktui pasibaigus jo „balansinė vertė“ (book value) bus lygi nuliui. Kiekvienų metų amortizuota suma (šiuo atveju 10 mln. eurų) FFP ataskaitoje bus traktuojama kaip išlaidos.

Kai žaidėjas parduodamas jo kontraktui nepasibaigus, pagal FFP taisykles skirtumas tarp jo „balansinės vertės“ ir pardavimo kainos bus įskaičiuotas į tų metų klubo sąskaitas.

Paimkime mūsų pavyzdį: žaidėjas, pirktas už 50 mln. eurų penkeriems metams, po trijų metų turėtų 20 mln. eurų „balansinę vertę“. Jeigu klubas jį tuo metu parduotų už 40 mln. eurų, į metinę FFP ataskaitą įsirašytų 20 mln. eurų pelnas (40 – 20). Jei žaidėjo kontraktas yra pratęsiamas, jo „balansinė kaina“ turės būti amortizuota per būsimo kontrakto laiką. Ši taisyklė galioja visiems klubo futbolininkams, nesvarbu, kada su jais pasirašyta sutartis.

Žaidėjai, įsigyti iki 2010 metų birželio 1 d. – tokių žaidėjų algos nesiskaičiuojamas tik 2011/2012 metų FFP ataskaitose, tačiau 2012/2013 metais ir vėliau šios išlaidos jau bus skaičiuojamos. Bet reikia turėti omenyje, kad ši nuolaida galioja tik atlyginimams, išlaidos už žaidėjo įsigijimą (transfero mokestis) turi būti amortizuotos viso jo kontrakto metu kaip aprašyta aukščiau esančioje pastraipoje.

Jei žaidėjas, įsigytas iki 2010 metų birželio 1 d., pratęsia savo kontraktą dar nesibaigus 2011/2012 m. sezonui, jo naujas atlyginimas turi būti pilnai įtrauktas ir į 2011/2012 metų FFP ataskaitas.

Baudos, kurias UEFA taikys FFP taisyklių neatitinkantiems klubams:

·         - Papeikimas/įspėjimas
·         - Bauda
·         - Taškų atėmimas
·         - Pajamų iš UEFA organizuojamų turnyrų nemokėjimas
·         - Draudimas registruoti naujus žaidėjus UEFA organizuojamiems turnyrams
·         - Žaidėjų skaičiaus, kuriuos klubas galės registruoti UEFA organizuojamiems turnyrams, apribojimas
·         - Diskvalifikavimas iš jau vykstančio turnyro
·         - Draudimas dalyvauti ateities turnyruose

Mano (ir ne tik mano) pastebėjimai:

Kaip matome, pagal FFP taisykles klubai turės visiškai laisvas rankas ir galės išleisti, kiek nori statydami ar atnaujindami stadionus bei kitą infrastruktūrą. Tačiau yra vienas bet: tokie klubai kaip „Manchester City“ ar „PSG“ turi ne pačius didžiausius stadionus (atitinkamai 60 tūkst. ir 48,7 tūkst. vietų). Taigi turime pirmą vietą, kurioje galima pasinaudoti FFP trūkumais – investuok didžiulius pinigus į stadioną (išlaidos į FFP neįeina), parduok jo vardą ir gauk dar didesnius pinigus (kurie į FFP ataskaitas jau įeina).

Taip pat FFP ataskaitoms jokios įtakos neturės ir išlaidos, skiriamos jaunimo komandoms. Į tai įeis ir futbolininkų iki 18 metų įsigijimas. Tai, mano manymu, vienas geriausių aspektų. Futbolo klubai turės skirti didesnį dėmesį savo jaunimo akademijoms, o žaidėjui peržengus 18 metų amžių jo pardavimo kana jau rašysis į FFP ataskaitą. Žinoma, jaunimo akademijų išlaidoms nesiskaičiuojant, didesni ir turtingesni vėl turės pranašumą, tačiau ne taip jau dažnai dar 18 metų nesulaukę futbolininkai yra perkami už didelius pinigus. Tai gana rizikingas pirkinys – negali žinoti, ar futbolininkas tikrai išnaudos savo talentą, ar "nenueis šunkeliais" ir pan. Tad bijoti, kad „Manchester City“ supirks visą 17 metų „Ajax“ jaunimo komandą – neverta.

Pati įdomiausia dalis – baudos. Kaip matome, UEFA klubams grasina ne vien pagrūmojimais pirštu ar piniginėmis sankcijomis. Už didelius prasižengimus klubams grasinama išmetimu iš tarptautinių turnyrų. Praėjusį sezoną tokių sankcijų UEFA ėmėsi prieš Turkijos klubus „Besiktas“ ir „Bursaspor“ – tačiau priežastys nebuvo viešinamos.

Jau dabar yra gana garsiai kalbama, ar UEFA išdrįstų imtis priemonių prieš tokius milžinus kaip „Chelsea“ ar „Real“, jei to reikėtų.

Tačiau bet kuriuo atveju, šios taisyklės yra naujas žingsnis modernaus futbolo istorijoje. Galbūt to negalima lyginti su NBA lygos "Algų kepure", tačiau tai turėtu padaryti didelę įtaką ateities perėjimams bei besaikiam futbolininkų algų didėjimui.

Nors yra sutinkama, kad taisyklių surašymas ir pristatymas yra tik pradžia. Didžiausias darbas dar laukia - UEFA, esant reikalui, turės iš karto reaguoti ir taisyklių nesilaikančius klubus bausti. Jei pradžioje UEFA nesugebės "pademonstruoti jėgos", klubai netruks tuo pasinaudoti ir FFP bus bevertis.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kokia situacija futbole yra dabar?

Anot„Associated Press“, Europos top klubai per 2010 metus kartu prarado apie 2 milijardus dolerių (apie 1,6 mlrd. eurų). 650 klubų finansinės ataskaitos parodė, kad 56 proc. klubų patiria nuostolius, o jų visų vertė – 10,9 mlrd. dolerių (apie 8,8 mlrd. eurų).

UEFA FFP projekto vadovo Andrea Traverso teigimu, klubai turi viršyti pajamas tam, kad sugebėtų išlikti konkurencingi.

Dar 2010 metais UEFA teigė, kad 13 klubų, pagal tų metų rezultatus, neatitiktų FFP reikalavimų. Kokie tai klubai – nebuvo atskleista.

Tačiau bent kelis iš jų atspėti nėra sunku. Praėjusių metų „Premier“ lygos laimėtojas „Manchester City“ 2010-2011 m. ataskaitoje parodė, kad klubas patyrė milžinišką 246 mln. eurų nuostolį (vien žaidėjų atlyginimams skirdamas 219 mln. eurų). Turbūt ne be reikalo Anglijos čempionai šį tarpsezonį tokie tylūs ir pinigų nebešvaisto. Kaip klubas žada atitikti FFP reikalavimus galima paskaityti čia.

Londono „Chelsea“ klubo nuostoliai 2010-2012 metais palyginus su „Man City“ atrodo nedideli– 85 mln. eurai. Klubui net 35,5 mln. eurų kainavo trenerio Carlo Ancelotti pakeitimas Andre Villas-Boasu. O juk po to A. Villas-Boasas buvo atleistas nesibaigus jo kontraktui. Be to, vien šią vasarą „Mėlynieji“ jau apsipirko už maždaug 90 mln. eurų.

„Manchester United“ tuo pačiu laikotarpiu deklaravo apie 37,4 mln. eurų pelno. Be to, visai neseniai „Raudonųjų velnių“ akcijomis imta prekiauti Niujorko akcijų biržoje. Kaip jiems sekasi lietuviškai galima paskaityti čia.

Manoma, kad „Arsenal“ ar „Tottenham Hotspur“ FFP reikalavimus praeis nesunkiai. Ar tai padarys „Liverpool“, kurio skambiausia "kliurka" - už Andy Carollą sumokėta milžiniška suma, o dabar bandymas tuo atsikratyti - juokina visą Europą, vis dar nėra aišku.

Tačiau jau nuo 2013/2014 m. sezono Anglijos klubų situacija ženkliai pagerės. Ateinančiame sezone (2012-2013) baigsis galioti senoji TV transliacijų sutartis, tačiau jau pasirašyta nauja. Pagal šią sutartį „Sky“ ir „BT“ televizijos per 2013/2016 metų sezonu visoms Anglijos komandoms iš viso išdalins... laikykitės... 3,018 milijardų svarų sterlingų (t.y. apie 3,8 mlrd. eurų)

„Sky“ televizijai vienerių rungtynių transliacija vidutiniškai atsieis apie 6,55 mln. svarų (apie 8,25 mln. eurų), o „BT“ – apie 6,47 mln. svarų (apie 8,15 mln. eurų). Tai iš tiesų milžiniška suma, apie kurią Ispanijos, Vokietijos ir kitų lygų klubai gali tik pasvajoti. Ne be reikalo „Premier“ lygos klubų vadovai netrukus rinksis ir kalbės apie naujų finansinių taisyklių įvedimą Anglijos aukščiausioje lygoje (plačiau – mano verstame straipsnyje).

Ispanijoje situacija pamažu keičiasi. „Barcelona“ 2010 metais buvo paskelbusi apie 83 mln. eurų deficitą, tačiau po šio sezono katalonai pranešė apie didžiausią klubo istorijoje pelną – 48,8 mln. eurų. Bendra klubo skola nuo 420mln. eurų sumažėjo iki 335 mln. Viena to priežasčių – 150 mln. eurų sutartis su „Qatar Faundation“ fondu, kurio „dėka“ ant komandos marškinėlių pirmą kartą istorijoje atsirado reklama.

Geras naujienas 2011 metais pranešė ir Madrido „Real“ – ikimokestinis klubo pelnas siekė 46,5 mln. eurų.

Italijos milžinas „A.C. Milan“ 2010 metais patyrė 69,8 mln. eurų nuostolių, tačiau šią vasarą jau pardavė du dideles algas gavusius futbolininkus – Thiago Silva ir Zlataną Ibrahimovičių. O už jų abiejų pardavimą uždirbo dar 65 mln. Be to, vasaros pradžioje Milano ekipa atsisveikino su keliais vyresnio amžiaus futbolininkais, kurių algos buvo taip pat didelės – F. Inzaghi, A. Nesta, C. Seedorfu ir kitais.

Ne pirmi metai kalbama, kad Vokietijos „Bundesliga“ klubai yra pavyzdys visam pasauliui ir nė vienas iš jų sunkumų dėl FFP nepatirs. „Bayern“ apie vienokį ar kitokį pelną praneša kasmet, panaši situacija yra su kitomis ekipomis.

Kokia situacija yra su „Paris Saint-Germain“, kol kas neaišku. Tačiau galime suprasti, kad bent jau pelno klubas tikrai neturi – pernai vasarą naujiems žaidėjams išleido virš 80 mln. eurų, o panaši situacija kartojasi ir šiemet. Jau išleista apie 110mln. eurų. Per tuos du metus klubas nelaimėjo nieko (tad premijų iš turnyrų negavo), jų stadionas ne iš didžiausių (tad tiek pinigų, kiek iš bilietų pardavimo gauna "Barcelona" ar "Real", Prayžiaus komanda tikėtis negali), o TV transliacijų teisės gana silpnoje Prancūzijos lygoje milijardų taip pat nekainuoja.

Apie UEFA FFP taip pat galite skaityti (tekste nepaminėti, tačiau naudoti šaltiniai):


- http://edition.cnn.com/2012/03/15/sport/football/football-uefa-clubs-debt/?hpt=isp_t3
- http://www.uefa.com/uefa/footballfirst/protectingthegame/financialfairplay/index.html
- http://www.financialfairplay.co.uk/
- http://90minutesup.blogspot.com/2012/08/uefa-financial-fair-play-explained.html